|

صفحه اصلی

|

نقشه سايت

|

اضافه به لیست

|

معرفی به دیگران

|

جستجو

|

تماس با ما

|

English

|
امروز:
 

خوشه هاي صنعتي و مجتمع هاي کارگاهي

      صفحه اصلی    شهرکها و نواحي صنعتي    خوشه هاي صنعتي 

معرفی
خوشه صنعتی قطعات خودرو
خوشه صنعتی چرم و صنایع وابسته
خوشه صنعتی سرامیک و چینی
مجتمع کارگاهی محصولات چوبی


معرفی:

كلاستر يا خوشه صنعتي عبارت است از مجموعه اي از صنايع كوچك و متوسط تشكلها و بنگاههاي خدماتي كه در يك رشته صنعتي باتكيه بر مزيتهاي خاص و سرمايه هاي قوام يافته مناطق جغرافيايي با اهداف اقتصادي سازماندهي شده اند.
از حدود سه دهه پيش اين الگوي منطقه اي سازماندهي صنايع كوچك و متوسط در نقاط مختلف جهان در رشته هاي متعدد صنعتي پياده شده است كه از نتايج آن مي توان به جهاني شدن اقتصاد هاي محلي – افزايش درآمد سرانه آنها – ايجاد اشتغال و رشد و توسعه درون زاي مبتني بر توانمنديهاي اين مناطق اشاره كرد. بعلاوه از ديگر مزاياي اين الگوي سازماندهي صنايع – هدفمند بودن- هر چه تخصصي تر شدن و اقتصادي تر بودن خدمات و پشتيباني ها از صنايع مجتمع در خوشه ميباشد.
اهميت خوشه هاي صنعتي در توسعه پايدار كشور موجب گرديد كه استقرار كارگاههاي كوچك در شهركهاي صنعتي و اختصاص محل و زون مشخص در درون شهركها براي اينكار يكي از هدف هاي سازنده شركت شهركهاي صنعتي باشد كه به منظور تكميل زنجيرهاي توليد و ارتقاع كيفيت محصولات با استفاده از فن آوريهاي جديد و دانش روز و نيز كارآفريني با توجه به زمينه خوب و كارگاههاي كوچك در جذب و بكارگيري جويندگان كار ، دنبال شود.
با توجه به بررسيهاي به عمل آمده كارگاههاي كوچك بدلايل مختلف از جمله سهولت قانون كار امكان دقت عمل بيشتر و امكان استفاده ازتوانمنديهاي يكديگر ، بعهده گرفتن پاره اي از وظايف كارخانه هاي بزرگ امكان سهل انعطاف پذيري كارگاه و ماشين آلات و ساير موارد امروزه مدنظر و مورد حمايت اكثر كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه مي باشد. شكل متداول استقرار صنايع و كارگاههاي كوچك در اغلب كشورهاي صنعتي بصورت خوشه اي بوده و بعنوان خوشه هاي صنعتي مطرح مي باشد.
اينگونه كارگاهها با دستيابي به سازماندهي جديد توانسته اند با توليد محصولات بسيار كيفي و با قيمت تمام شده مناسب به بازار پايدار جهاني دست يابند و از اين طريق در استخدام نيروهاي كار و ترقي و توسعه روز افزون فن آوري موفق تر از كارخانجات بزرگ عمل نمايند.
لازم به توضيح است كه در اينگونه مجتمع هاي توليد (خوشه هاي صنعتي ) سطع دستمزد كارگران بسيار بالاتر از ساير مراكز توليدي مي باشد و كارگران بيشتري نيز بكار گرفته مي شود.
در بررسيهاي مقدماتي ايجاد خوشه هاي صنعتي در زمينه هاي صنايع سراميك و چيني آلات و فراورده هاي نسوز – صنايع چرم و محصولات جانبي آن – قطعات خودرو- صنايع برق و الكترونيك و همچنين مجتمع هاي كارگاهي محصولات چوبي ( مبلمان – دكوراسيون و ...) صنايع فلزي ( كابينت – اجاق گاز و ...) و مصالح ساختماني بدست آمده است تا با انجام مطالعات كامل اجراي اين مراكز مسير گردد كه خوشبختانه خوشه صنعتي قطعات خودرو مورد تاييد واقع شده است. همچنين با ايجاد خوشه صنعتي صنايع چرم و محصولات جانبي آن نيز موافقت دشده است. 


 


خوشه صنعتی قطعات خودرو:

به بركت وجود صنايع مادر و قابل توجه در امر ساخت قسمتهاي عمدةاي از لوازم و قطعات خودرو ( حدود 87 درصد از قطعات خودرو) و با مغتنم شمردن ايجاد شهرك فن آوري خودرو تبريز كه اين خود دليل بارزي بر توسعه يافتگي و دارا بودن پايگاه قوي ساخت قطعات خودرو تبريز بشمار مي رود توافقات اوليه براي خريد 63 هكتار ديگر از اراضي گروه ماشين سازي تبريز به منظور ساخت و واگذاري كارگاههاي صنعتي در اندازه هاي مناسب و با برخورداري از تسهيلات مساعد در منطقه صنعتي شهر تبريز انجام گرفته است. اراضي مذكور در جهت توسعه شهرك فن آوري خودرو تبريز و همجوار با آن انتخاب گرديده تا در كارگاههاييكه در اين اراضي احداث خواهد شد پيوندهاي پيشين و پسين و حلقه ارتباطي و زنجيرهاي توليدي قطعات خودرو بوجود آيند.


 


خوشه صنعتی چرم و صنایع وابسته:

صنعت چرم و چرمسازي و صنايع پيش نياز و وابسته از حدود 60 الي 70 سال پيش در تبريز بصورت سنتي و سپس نيمه مكانيزه رواج يافته و با گسترش قابل توجهي اينك حدود 300 واحد صنعتي تنها در يك منطقه از شهرستان تبريز در زمينه چرم فعاليت مي نمايند خاطر نشان مي سازد شهرك صنعتي چرم شهر در حال اجراي اين شركت به وسعت بيش از 100 هكتار در مجاورت مجتمع واحدهاي مذكور انتخاب گرديده است كه با توجه به شرح فوق فعال بودن و رواج صنعت چرم به معني اعم آن روشن مي گردد. پس جا دارد در زمينه صنايعي كه از فرآورده هاي واحدهاي صنعتي چرم تغذيه نموده و بنام صنايع تبديلي چرم مي توان از آنها ياد نمود اقدامات جدي در قالب خوشه صنعتي معمول بوده قدم بلندي در سامان دهي و تربيت كادر فني و آكادميك در اين رشته از صنعت بشمار مي رود.

اميد است با ايجاد شهرك صنعتي چرمشهر خوشه صنعتي چرم و محصولات جانبي و صنايع وابسته چرم،انستيتو چرم و ديگر اقدامات بنيادين،استان آذربايجانشرقي جايگاه قديمي خود را در اين زمينه بازيافت نمايد.


 


خوشه صنعتی سرامیک و چینی:

وجود منابع و معادن غني خاك چيني در استان بويژه در منطقه مرند و به تبع آن فعاليت واحدهاي بزرگ صنعتي در خصوص تهيه و آماده سازي خاك چيني و انجام قسمتهايي از پروسه استخراج – غني سازي – آماده سازي و فرآوري مواد اوليه در منطقه ،فعاليت در زمينه سراميك و چيني را ممكن ساخته است و ايجاد شهرك تخصصي سراميك نيز در اين شهرستان بر اين اساس بوده است.

اشتغال عده اي از اهالي بومي به ساخت ظروف و لوازم سراميك از قديم الايام در منطقه زنوز مرند دليل بر گرايش و توجه به صنعت مذكور بوده كه با تكيه بر اين صنعت بومي مي توان نسبت به احيا ، توسعه و ارتقا آن اقدام نمود.

انيستيتو شيشه و سراميك كه در اراضي شهرك سراميكي مرند مشغول تربيت پرسنل و آموزش صنايع مرتبط با سراميك و چيني است از امكانات بالقوه محلي بحساب مي آيد كه بايستي مغتنم شمرده شود. با توجه به شرح فوق ايجاد خوشه هاي صنعتي دراين زمينه در شهرستان مرند در جوار شهرك تخصصي سراميك مورد استقبال جويندگان كار و فارغ التحصيلان انيستيتو شيشه و سراميك خواهد بود.


 


مجتمع کارگاهی محصولات چوبی

(مبلمان – دكوراسيون – كابينت سازي و تخته سه لائي و نئوپان)
نظر به موقعيت طبيعي استان در توليد مواد اوليه جهت صنايع مذكور و بررسي هاي مقدماتي و امكان سنجي در خصوص رواج و رونق صنايع جنبي چوبي در سطح استان و بويژه در تبريز ( 173 واحد با اشتغال 2000 نفر) ايجاد مجتمع كارگاه هاي محصولات چوبي از استقبال مناسبي برخوردار خواهد بود.


 

 
سابقه تاریخی استان
موقعیت جغرافیایی
تقسیمات سیاسی
جمعیت و نیروی انسانی
صنعت و معدن
مزيت هاي سرمايه گذاري
هیئت مدیره و مدیران
پیام مدیر عامل
معرفي شرکت
اساسنامه شرکت
چارت سازماني
اطلاعات شهرکها
خوشه هاي صنعتي
نقشه و جانما
ليست واحدهاي صنعتي
شرايط واگذاري زمين
قیمت واگذاری زمین
دانلود فرم ها
مزايای استقرار صنایع
مزایای استقرار دانشگاهها
معرفی
خوشه سنگ
خوشه قطعات خودرو
واگذاری دفاتر کار مجازي
دفاتر مجازي مستقر
حمایت از پایان نامه ها
برگزاري تورهاي صنعتي
اخبار صنايع كوچك
طرح هاي تيپ صنعتي
شركتهاي شهركهاي صنعتي استانها
وزارت صنايع و معادن و سازمانهاي وابسته
ساير سازمانها و نهادهاي مرتبط
مطالعات امکان سنجی
طرحهای اولویت دار
اخبار سايت
دفتر حراست
رسيدگي به شكايات
تماس با ما
ورود اعضاء
خبرنامه
نقشه سایت
اطلاعیه و آگهی
جستجو
مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت
مقدمه
فصل اول
فصل دوم
فصل سوم
فصل چهارم

نظر شما راجع به سايت

خيلي خوب
خوب
بد نبود
ضعيف

نتايج

COPYRIGHT © 2006-2007 ALL RIGHTS RESERVED TabrizIEC.ir
Designed by M.Pakdel